Spo-Konstrukcje » Ile kosztuje montaż konstrukcji stalowych?

Proste konstrukcje stalowe, takie jak hale, to obecnie jedne z najczęściej i najchętniej wybieranych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu ze względu na relatywnie niski koszt takiej inwestycji, jej krótki czas realizacji oraz minimalny wkład i zaangażowanie inwestora. Na sumę wydatków takiego przedsięwzięcia wlicza się nie tylko cenę materiału i wykonania poszczególnych elementów, ale również koszt montażu konstrukcji stalowej.

Mimo wzrostu cen samego surowca, za montaż konstrukcji stalowych cena wciąż jest atrakcyjna. Ile zatem kosztuje profesjonalny montaż konstrukcji stalowych? W zależności od firmy czy producenta, zwykle rozpoczyna się już od 1,5 zł za kg zmontowanej konstrukcji. Dzięki temu też zamawiającemu łatwo jest przewidzieć już na wstępie finalne koszty, związane ze złożeniem i skompletowaniem hali czy wiaty.

Całkowity koszt inwestycji w konstrukcje stalowe u producenta – projekt, wykonanie i montaż

Zakładając inwestycję w konstrukcję stalową, zwykle należy założyć koszt projektu wykonanego bezpośrednio przez producenta, jego odwzorowanie z materiałów o konkretnej jakości, pomalowanie oraz sam montaż konstrukcji stalowej. Cena ostateczna będzie więc sumą kilku wartości, uwzględnionych w ogólnym kosztorysie, wydawanym przez wykonawcę przed podjęciem się realizacji zamówienia.

Ostatecznie całościowy koszt będzie uzależniony od gabarytów, a tym samym od metody wznoszenia konstrukcji stalowej i ilości zużytego do tego celu materiału. Rozpiętość cenowa jest ogromna, jeśli założyć wszystkie aspekty, jak wielkość, rodzaj konstrukcji i ocieplenia, pokrycie dachowe czy dodatki, typu okna i systemy wentylacji. Przy założeniu, że rok temu koszt 1 kg stali konstrukcyjnej wahał się od 12 do 18 zł, to w przybliżeniu 1 m² hali może kosztować od ok. 500 do nawet 1 500 zł. Przeliczając to na kilogramy, to obecnie 1 kg gotowej konstrukcji ze stali może kosztować od 9 do nawet 18,5 zł, uwzględniając skomplikowanie formy, zużyte materiały i ich jakość oraz robociznę.

Może cię zainteresować  Konstrukcje wiat stalowych garażowych

Do tego dochodzi równie ważny punkt, czyli koszt montażu konstrukcji stalowej.

Montaż konstrukcji stalowych – ceny orientacyjne

To, ile ostatecznie kosztuje montaż konstrukcji stalowych, również jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym aspektem jest charakter i ciężar samej konstrukcji, ponieważ to do nich dopasowywany jest odpowiedni sprzęt, którego eksploatacja generuje jeden z głównych kosztów montażu. Co do zasady, im mniejszych rozmiarów jest stawiana konstrukcja, tym za montaż konstrukcji stalowych cena za kilogram jest wyższa.

Obecnie przyjmuje się, że za montaż konstrukcji stalowych cena rozpoczyna się od 1,5 za kg, jednak uśredniając rynkowe stawki, można powiedzieć, że widełki cenowe to zakres od 1,8 do nawet 3,5 zł za kg. Najtańszy montaż konstrukcji stalowych producenci oferują w przypadku hal o powierzchni do 1 000 m², zaś najdroższą inwestycją będą obiekty o powierzchni nieprzekraczającej 200 m².

Jak uzyskać najlepszą cenę za konstrukcje stalowe od producenta?

Jeśli wziąć pod uwagę aspekty, jakie obejmuje koszt montażu konstrukcji stalowej, trudno będzie znaleźć firmy oferujące niższe stawki. Jak już wspomnieliśmy, najdroższy jest transport i eksploatacja samego sprzętu, a dopiero potem robocizna. W przypadku zamawiania mniejszych hal stalowych trzeba się po prostu liczyć z nieco większymi kosztami za kilogram konstrukcji na tym polu.

Warto zawsze zwrócić się do producenta o indywidualny kosztorys przedsięwzięcia, który będzie uwzględniać również montaż konstrukcji stalowych. Cena więc będzie znana inwestorowi od samego początku i nie będzie stanowić dla niego zaskoczenia.